NEzlomená rozvodem ...rozvodový manuál
Kniha pro ženy o tom, co rozvod obnáší a co následuje dál.
Kategorie: | O nás |
---|
Po zakoupení obratem obdržíš na email link na stažení knihy ve formátu PDF.
Kniha je určena nejen ženám, které uvažují nad rozvodem nebo tohle složité období už prožívají, ale může být užitečná všem, do jejichž životů právě teď rozvod nějakým způsobem vstupuje. Nejde o soubor právních rad, ale o návod postavený na životních zkušenostech. O návod, jak celou situací projít beze strachu z budoucnosti a bez negativních emocí, jak efektivně zvládnout vyjednávání o podmínkách rozchodu a jak nadělat co nejméně chyb. Začínáme úvahami, zda je vůbec rozvod nutný, společně přemýšlíme nad tím, co jím může žena získat a co naopak ztratí, věnujeme se dětem, financím, bydlení nebo komunikaci mezi partnery. Nechybí ani téma alkoholismu, domácího násilí či manipulace.
UKÁZKA Z KNIHY
Nedodržel dohodu
Matylda, 36 let
Při určení výživného jsem udělala velkou chybu. Můj manžel byl živnostník a požádal mě, že by pro něj bylo výhodnější, abychom se u soudu dohodli na výživném 10 000 Kč na dvě děti s tím, že mi k tomu přidá každý měsíc dalších pět tisíc na ruku. Nechápala jsem proč, ale vyšla jsem mu vstříc. Vše běželo podle naší dohody až do okamžiku, kdy mu do života vstoupila jiná žena. Přestal se pravidelně vídat s dětmi a přestal mi dávat peníze bokem. To, na čem jsme se domluvili, už nefungovalo. Řekl mi, že nemůžu nic dělat, protože mi vlastně několik let dával peníze navíc, aniž by musel, a že si nyní chce založit vlastní rodinu. Kdybych při rozvodu nebyla tak důvěřivá a trvala na písemné dohodě na 15 000 Kč, nemusela bych se teď poníženě doprošovat o peníze.
Ať už se chceš rozvést ty, nebo jsi před rozvod postavená, všechny dohody si nech sepsat, i když jsi přesvědčená, že on své slovo dodrží. Ústní dohody mají tu nevýhodu, že za pár měsíců si je každá strana pamatuje jinak. Zbytečně pak dochází ke sporům, které mohou skončit i před soudem. Až se tě zeptá: „Copak ty mi nevěříš?“ klidně mu odpověz: „Věřím, ale chci mít vše pro pořádek i písemně.“ Každou dohodu sepište a nechte ověřit. Budeš mít do budoucna jistotu, že ji nikdo nebude libovolně měnit či překrucovat ke svému prospěchu. Je to ochrana pro obě strany.
Pokud se rozvádíš, existují dvě základní situace:
buď navrhuješ rozvod ty,
nebo
podal návrh manžel.
Když se chceš nechat rozvést ty, je tvá počáteční pozice možná výhodnější. Můžeš se totiž na vše s časovým předstihem připravit a vyčkat na správný okamžik, kdy manželovi o svém úmyslu řekneš. Okolnosti mnohdy nedovolují, abys manželství ukončila hned. Může se stát, že na správný okamžik budeš čekat i dva, tři roky nebo i déle. Pro zdárný průběh rozvodu je důležité nic neuspěchat. Zároveň si musíš stanovit, jak budeš postupovat.
Sama si musíš rozhodnout, zda počkáš, nebo budeš jednat hned. Jít do rozvodového řízení bezhlavě se nevyplácí. Vystavila bys sebe a děti následujícím rizikům:
- Můžeš rozjet vlak, který se nedá zastavit.
- Přistoupíš na dohody, které jsou pro tebe a děti nevýhodné.
- Můžeš se dostat do finančních problémů.
- Nebudeš mít kde bydlet / kam se odstěhovat.
- Situace doma se zhorší a nic to nevyřeší.
- Děti nejsou připraveny na rozvod a mohou tě zavrhnout.
Na rozvod musíš být připravená a uvědomit si, že po něm bude všechno na tobě, budeš mít nejspíš méně času i peněz. Může nastat situace, že nebudeš schopna sobě a dětem zajistit takový životní standard, na jaký jste byli všichni dosud zvyklí. Není vyloučené, že se během plánování a příprav nakonec rozhodneš jinak. Každá mince má dvě strany.
Až budeš rozhodnutá, že celou situaci rozsekneš, vytvoř si rozvodový plán.
Sama se rozhodni, jak budeš postupovat. Můžeš si nechat poradit v manželské poradně nebo u rozvodového kouče. Budeš-li na tom špatně psychicky, nestyď se vyhledat terapeuta. Ať už budeš postupovat jakkoliv, vždy se poraď s právníkem. Promysli různé scénáře, jak by manžel mohl na tvé rozhodnutí reagovat. Třeba tě překvapí a bude rád.
Terapeutka Michaela
O rozvod žádají přibližně ze 40 procent ženy, z 20 procent muži a zbytek tvoří společné žádosti. Tradiční rozdělení partnerských rolí je u nás stále silně zakořeněné: muž rodinu finančně zabezpečuje a žena kromě své práce zajišťuje většinu chodu domácnosti a výchovu dětí. Ženy tedy nutně častěji do vztahu investují více citu, energie a času. Pokud se jim tento vklad dlouhodobě nevrací, ve vztahu strádají a chtějí situaci řešit. Bohužel mnohdy bez odezvy. Když vše v rodině a domácnosti běží jako na drátkách, muži důvody ženiny nespojenosti nechápou. Že je situace vážná, poznají bohužel až ve chvíli, kdy už je pozdě. Po rozvodu to bývají naopak oni, kdo je nespokojený, protože teprve pak pochopí, o co přišli. Naší ženskou přirozeností je bojovat za prosperitu: v životě, ve vztahu a v rodině. Pokud se ocitneme v pustině, kde není žádný život a možnost pokroku, bytostně cítíme, že je třeba jít dál, říct životu ano.